Tajemství kouřových nocí, část 2.

V minulém článku jsme si řekli, co jsou kouřové noci. Dnes vám představím rituál vykuřování, rituál odpuštění a prozradím vám, co si k nim (a celkově před začátkem období kouřových nocí) připravit.

Jak se tedy mám připravit? Ať to nestojí moc času, vždyť víš , Vánoce…

Nejlépe uděláme, pokud začneme s přípravou již před Vánoci – a to zejména s tou duševní. Ano, předvánoční stres. Známe to všichni. Přijít z práce, vyblýskat byt, napéct 20 druhů cukroví, nakoupit dárky, designově je zabalit podle posledních Pinterest a Facebook trendů, samozřejmě u toho všeho zářit jako sluníčko a jakoukoliv návštěvu náležitě a s úsměvem přivítat. Zdá se vám to nemožné?

rituál
Je to nutné?

Popravdě, je to tak. Ruku na srdce, takto stresující si to ale z velké části děláme sami. A výsledek? Z bytu je stejně za dva – tři dny kůlnička na dříví (zejména pokud máte děti), cukroví budete  jíst do února, nebo je zamrazíte, designu zabalení dárků si většina obdarovaných ani nevšimne a z umělých úsměvů nás bolí nejprve svaly v obličeji, následně i hlava (migrenici by mohli vyprávět). Jediné, co z toho všeho máte, je pár lajků pod fotkami na facebooku. Ale co radost? Potěšení? Toho se nám v závěru jaksi nedostává. 

Pojměte tedy celý předvánoční čas jinak

Jak? V duchu přípravy na něco obsáhlejšího, duchovnějšího. Uklízejte nikoliv s vědomím „co by řekla teta Růža, nedej bože sousedka, kdyby nebyl celý byt jak ze žurnálu“ ale s tím, že spolu s prachem a případnými pavučinami vymetáte z bytu vše nežádoucí, nepotřebné, vše, co nám škodí – nejen na materiální úrovni. Napečte si pár kousků vašeho nejoblíbenějšího cukroví a zapojte do jeho přípravy i děti – u toho jim můžete například vyprávět o tom, jaké to bylo, když jste byli malí vy, zavzpomínejte s nimi na to, co vyprávěly babičky a prababičky, navažte tím pomyslný kontakt se svými předky a seznamte děti s jejich kořeny. 

Při balení dárků nemyslete na to, že tentokrát to „musíte“ mít hezčí než sestřenice Vlaďka a nesledujte neustále mobil s otevřeným Pinterestem. Ono totiž většinou nezůstává jen u sledování inspirativních fotek, ale rovnou koukneme, co se děje na facebooku, zapovídáme se na messengeru, hodíme oko na Instagram a pak máme stres, že nic nestihneme a vnitřně se tím užíráme. Naopak, odložte telefon a dárky balte s pomyšlením na obdarované, jakou budou mít z dárku radost a potěšení. Třeba víc než z designově zabalené, ale bez lásky zvolené věci.

A návštěvy? Ale jistě – jen je fajn, pokud se ohlásí dříve, než stojí přede dveřmi. Pak se totiž nemohou divit, když je přivítáte s rukama od těsta, v mírném chaosu a s naprostým nedostatkem času se jim věnovat. 

V minulém článku jsi psala o vykuřování – čím? A kde to seženu?

Co k vykuřování potřebujeme jsem rozepisovala již zde. Teď vám tedy představím vhodná vykuřovadla pro dobu kouřových nocí + jejich účinek. Vykuřovadla můžete objednat například zde.

Bílá šalvěj: Zklidňuje ducha, čistí prostory – i od negativních energií. Říká se, že čím nepříjemněji dým zapáchá, tím více negativního v místnosti bylo. 

rituál

Borová pryskyřice: Zklidňuje a prohlubuje dýchání, čímž nás připraví na meditaci či rituál. Také povzbuzuje naši mysl.

Jalovec: Chrání před nepříznivými vlivy, zvyšuje naši pozornost a všímavost. Vedle toho také dezinfikuje a čistí vzduch.

Jedle: Probouzí radost k životu, rozjasňuje mysl a také vnímání. 

Kadidlo: Dodává energii, chrání a čistí, otevírá brány do jiného, spirituálního světa. 

Kafr: Zlepšuje koncentraci.

Myrha: Mírní až zcela odstraňuje negativní pocity a myšlenky.

Pelyněk: Posiluje tělo i ducha na všech úrovních. 

Tymián: Dezinfikuje a čistí – i v přeneseném slova smyslu. 

Dobře, to se dá všechno obstarat. A co teď s tím?

Jako první provedeme 

Vykuřovací rituál

 • Připravte si vykuřovací pánvičku, posaďte se před ni a zklidněte své 

myšlenky. Sepněte ruce před hrudníkem, zavřete oči a dvanáctkrát zhluboka nadechněte a vydechněte.

 • Otevřete oči a zapalte uhlík. V okamžiku, kdy žhne, vsypte na něj trochu směsi šalvěje, tymiánu a jalovce.
 • V okamžiku, kdy začne stoupat dým, vezměte pánvičku a projděte s ní všechny místnosti v bytě/domě. Postupujte zdola nahoru a ve směru hodinových ručiček.
 • Důvěřujte svému pocitu a postůjte tam, kde cítíte, že je tato spirituální očista důležitější než jinde. Udělejte si dostatek času a nezkoušejte rituál provést „tak rychle, jak to jen půjde“. 
 • Skončete na stejném místě, kde jste začali – v ideálním případě je toto místo u vchodových dveří. 
 • Odložte vykuřovací pánvičku, zavřete oči, opět sepněte ruce před hrudníkem a v duchu poděkujte všem, s kým se cítíte ve spojení.
 • Rituál nemusíte provádět sami, přiberte klidně i partnera, děti, rodiče, koho jen chcete. Na závěr se pak vezměte všichni za ruce, zavřete oči a v duchu (nebo i nahlas, jak je komu libo) vyslovte ostatním poděkování a přání všeho dobrého. 

Jistě vám během roku někdo nějak ublížil. Má ale cenu si toto ublížení v sobě nést dál, do dalšího roku? Nebylo by lepší odpustit? Období kouřových nocí je ideální pro ještě jeden neméně důležitý rituál:

Rituál odpuštění:

Potřebujeme:

 • Čistý list papíru
 • Tužku
 • Ohnivzdornou nádobu
 • Tři svíčky
 • Sirky či zapalovač

Jak na to?

Na list papíru napište jména lidí, kteří vám tento rok nějak ublížili, a jednou větou popište i jak a čím. 

rituál

Zapalte svíčky – jedna hoří za minulost, jedna za přítomnost a jedna pro budoucnost.

Zavřete oči a vnitřně se zklidněte. Představte si před sebou postupně osoby, jejichž jména jste napsali na papír.

Řekněte jim v duchu, co vám od nich tak ublížilo a co vás trápí. Pak se usmějte a každé řekněte: „Vím, že jsi tehdy jednal/a tak, jak jsi to cítil/a a musel/a. Odpouštím ti“. 

Když toto provedete u všech osob napsaných na papíru, otevřete oči a papír roztrhněte na tři části. 

Tyto postupně zapalte všemi třemi svíčkami – tak se zbavíte starostí, vzteku i lítosti z minulosti, současnosti a pro nadcházející rok. 

Nechte papír dohořet v ohnivzdorné nádobě. Až z něj zůstane pouze popel, zavřete oči, položte si obě ruce na srdce a uvědomte si svou novou volnost, kterou vám tento rituál poskytnul.

Přeji vám krásný předvánoční čas.

Soustřeďuji se na léčivé byliny a vracím se také ke kořenářskému a léčitelskému vědění našich babiček a prababiček. Jako fytopedagožka radím těm, kdo mají zdravotní či kosmetické problémy, které chtějí řešit přírodní cestou, bez chemie a drahých přípravků. Dám vám návod, jak získat pomoc v prastarém a čarovném světě bylin a jak využívat jejich blahodárných účinků pro zdraví a krásu. Více o mně se dočtete zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.