Když nám svět zešedne… 2. díl

V minulém dílu jsme si představili čtyři z bylinek pomáhajících s problémem, který můžeme v současné době označit za civilizační chorobu – a to jsou úzkostné stavy. V dnešním dílu pro vás mám další tři bylinné bojovníky s úzkostí, recepty, jak je využít a jako bonus rozhovor s někým, kdo tyto stavy a vše, co s nimi souvisí, bohužel dobře zná.

Měrnice černá

Nepříjemně zavánějící bylinku můžeme najít v blízkosti lidských sídlišť, na krajích cest, rumištích a staveništích. Jako léčivka je známá zejména ve Francii a Itálii, často užívaná je i ve Švýcarsku. Patří mezi hluchavkovité a málokdo ví, jak nápomocná může být právě v boji s nespavostí u dětí i dospělých, s nervózními tiky a s úzkostnými stavy. Šálek čaje z měrnice je i první pomocí při panické atace.

úzkostné stavy

Pokud si ji chceme nasbírat sami, sklidíme celou kvetoucí rostlinu a usušíme ji na vzdušném, stinném místě. Často obracíme. Usušenou měrnici skladujeme v uzavíratelných nádobách.

Z měrnice si můžeme připravit čaj: Dvě čajové lžičky sušené bylinky zalijeme 250 ml vroucí vody. Necháme 10 minut odstát, přecedíme a pijeme denně 2 – 3 šálky. Pozor, nesladíme. Ke zmírnění nepříjemné vůně můžeme přidat i lžičku sušeného heřmánku – ten ostatně také napomáhá ke zklidnění, jak uvádím zde.

Další možností zpracování je tinktura: Jeden díl čerstvé měrnice zalijeme dvěma díly vysokoprocentního alkoholu, necháme 10 dní v teple odstát, přecedíme a nalijeme do lahviček z tmavého skla. Tinktura se užívá v poměru 1 kapka na 1 kg hmotnosti za den ve 3 dávkách, tedy pokud někdo váží 60 kg, užívá 3x denně 20 kapek.

POZOR!! Tinktury na bázi alkoholu rozhodně vynecháme u osob léčících se s alkoholismem a u abstinujících alkoholiků!

Kontraindikace s léky nejsou známy!

Kozlík lékařský

Už naše babičky znaly valeriánské kapky proti nervozitě. Ty jsou právě z kozlíku lékařského, bylinky patřící mezi zimolezovité. Jeho pozitivní vliv na nervovou soustavu je již dlouho známý – už kolem roku 800 n.l. se o něm zmiňuje Lorscherův lékopis. 

úzkostné stavy

Z kozlíku využíváme kořeny, které sbíráme na podzim. Usušené vydávají charakteristický zápach, ten ovšem zpracováním částečně mizí. Kozlík můžeme najít na vlhkých loukách, březích potoků, a v podrostech. 

Mírní úzkostné stavy, vnitřní neklid, žaludeční problémy způsobené nervozitou a problémy se spánkem. Jeho výhoda oproti lékům na spaní je ta, že po kozlíku se člověk probudí „neomámený“ a odpočatý. 

Nejčastějším způsobem užití je čaj: 5 g sušeného sekaného kořene zalijeme 250 ml studené vody, přivedeme k varu a hodinu necháme táhnout na nejnižší stupeň. Odstavíme a necháme ještě 3 hodiny louhovat. Pijeme 3x denně jeden šálek, v případě akutní potřeby i 2 – 3 šálky. 

Připravit si můžeme i tinkturu: 200 g sušeného nasekaného kořene zalijeme 1 litrem vody. Láhev uzavřeme a necháme čtyři týdny stát na teplém místě. Pak přecedíme, naplníme do lahví z tmavého skla a uchováváme v temnu. V případě potřeby užíváme 30 kapek.

Kontraindikace: Při užívání kozlíku nepožívejte alkohol. Stejně tak by se neměl užívat v době těhotenství a kojení. Absolutně zapovězený je v případě, že užíváte léky z některé z následujících skupin: svalové relaxanty, hypnotika, sedativa, narkotika, léky používané k léčbě duševních onemocnění (včetně antidepresiv a anxiolytik) a antihistaminika.

Pozor – kozlík tlumí sexuální aktivitu.

Mučenka pletní

Exotická rostlina s překrásným květem, kterou mnozí z nás dobře znají – ani o tom neví. Jejím plodem je známá maracuja. Pro nás je ale zajímavá právě mučenka pletní, a to kvůli svým účinkům na nervovou soustavu. Uklidňuje, posiluje nervy, podporuje klidný spánek a snižuje krevní tlak. Je také účinná v boji proti úzkostem, hysterii, zrychlené srdeční činnosti nervového původu i proti křečovitému astmatu.

úzkostné stavy

Ve volné přírodě ji samozřejmě nenajdeme – kdo má ale zahradu, může ji tam bez obav pěstovat. Vzhledem k tomu, že přezimovat musí ve sklepě (při teplotě minimálně 10 stupňů), je lepší ji pěstovat ve velkém květináči. Koupit ji můžete například zde.

Z usušených květů si můžeme připravit čaj: 1 čajovou lžičku usušených květů zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 5 minut louhovat a přecedíme. Pro klidný spánek pijeme jeden šálek před spaním, pro uklidnění kdykoliv během dne. 

A co si vlastně máme o úzkosti myslet?

Úzkostné stavy a deprese jsou vážným onemocněním, které nemůžeme smést ze stolu radou „Najdi si nějaký koníček“, případně zlehčovat potíže slovy jako „Ty máš málo co na práci, že máš čas na takový blbosti“. Deprese a úzkosti NEjsou jen špatným obdobím či mizernou náladou, a tak bychom k nim také měli přistupovat. 

úzkostné stavy

Ale posuďte sami – mám pro vás rozhovor s někým, kdo se právě s těmito problémy pere už dlouhou dobu. Říkejme mu třeba M.

Jak dlouho na úzkostné stavy trpíš?

M: První známky psychických problémů se objevily už na začátku puberty, konkrétně deprese z neutěšené rodinné situace, otec alkoholik, matka měla karcinom prsu. Úzkost se u mě rozvinula naplno asi v pětadvaceti letech, měl jsem náročnou práci a holdoval alkoholu a marihuaně.

Kdy tě napadlo, že to není jen „špatný období“ ale opravdu problém?

M: To, že mám problém, jsem si uvědomil, až když jsem se sesypal v zaměstnání, ale tušil jsem to už pár měsíců, nebyl jsem schopen fungovat.

Proč myslíš, že je tenhle problém čím dal rozšířenější?

M: Myslím, že je to dáno zrychlující se dobou, která klade na člověka velké nároky, z psychických poruch a onemocnění se staly civilizační choroby, stejně jako hypertenze a obezita. Navíc dnešní vztahy jsou často povrchní, chybí jistoty a zájem rodičů atd.

Úzkost také často vzniká u lidí, kteří se snaží splňovat v podstatě nereálné nároky okolí.

Užíval jsi na to někdy nějaké bylinky?

M: Užíval jsem meduňku, kozlík lékařský spolu s heřmánkem. Nejvíc pomáhala meduňka.

Co bys doporučil těm, co na sobě začínají úzkostné stavy pozorovat a čeho by se měli vyvarovat?

M: Určitě bych doporučil vyhledat pomoc odborníka a vyvarovat se sebemedikaci alkoholem a návykovými látkami, ty krátkodobě uleví, ale potom problémy udeří ještě větší silou.

Takže jak vidíte, legrace to opravdu není. Doufám, že vám článek pomohl a přeji hezký zbytek dne.

Soustřeďuji se na léčivé byliny a vracím se také ke kořenářskému a léčitelskému vědění našich babiček a prababiček. Jako fytopedagožka radím těm, kdo mají zdravotní či kosmetické problémy, které chtějí řešit přírodní cestou, bez chemie a drahých přípravků. Dám vám návod, jak získat pomoc v prastarém a čarovném světě bylin a jak využívat jejich blahodárných účinků pro zdraví a krásu. Více o mně se dočtete zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.