Libuje si: to je prima!
Co tam dělá?
Co by? Křepčí.
Potom na mě volá:
Hepčí!
(zdroj: promaminky.cz)
Básnička roztomilá, jen co je pravda, skutečnost ale tak úsměvná není. Co udělat, aby rýma křepčit přestala? Mám pro vás dva recepty, které jsou uvedené v mém eBooku Bylinková inspirace do lékárničky, kuchyně i ložnice. Berte je jako rychlou pomoc hned při prvních projevech rýmy, která v podzimním počasí začíná vystrkovat drápy, a malou ukázku toho, co všechno na vás v mé lékárničce čeká a v čem vás eBook ještě může podpořit 🙂
A teď už k receptům.
Ověřená kombinace, která nezklame. Bezový květ podporuje vypocení se, šípky jsou zdrojem vitaminu C, tymián uvolňuje dýchací cesty, divizna zklidňuje a zmírňuje kašel a heřmánek uvolňuje křeče a působí i antisepticky. Nachlazení i rýma to brzy vzdají.
Na 150 g čajové směsi potřebujeme:
Bylinky rozdrobíme, smícháme, šípky můžeme i nadrtit. Uchováváme v papírovém sáčku v suchém prostředí, nebo v uzavíratelné dóze. Na 1 hrnek čaje (250 ml) počítáme 1 polévkovou lžíci směsi. Tu nasypeme buď do prázdného čajového sáčku, nebo do čajítka, zalijeme vroucí vodou a necháme 10 minut louhovat. Pijeme tak teplé, jak sneseme. Nesladíme. Cukr by nám nic pozitivního nedodal a med raději vezměte na lžíci a spolkněte jen tak – v horké tekutině by ztratil mnoho ze svých cenných látek.
Rýmovník (také se mu říká mexické oregano) je rostlinka, která by vám doma neměla chybět. Je nenáročná, snadno se pěstuje, přesazuje i množí. Jako první pomoc pomůže už když si jen její lístek (zlomený a lehce promnutý) zlehka zasunete do nosní dírky. Malým dětem můžete postavit květináč s rýmovníkem vedle postýlky a přelomený lístek položit přímo na polštář vedle hlavy. Můžeme z něj také vyrobit tuto mast, která – když ji namažeme pod nos – nám nejen uvolní dýchací cesty a napomůže rychlejšímu zotavení, ale zároveň nás ochrání před nepříjemně odřeným nosem.
Potřebujeme:
Lístky nakrájíme na kousky, vmícháme do oleje a ve vodní lázni zahříváme. Hlídáme teplotu (raději nižší než vyšší) – chceme přece vyrobit mast a ne fritovaný rýmovník. Necháme je v teplé olejové lázni 3 hodiny, potom odstavíme z plotýnky, aby směs zvolna zchladla, a přes noc uložíme do lednice. Druhý den postup zopakujeme. Vlažnou tekutou směs přecedíme, přidáme včelí vosk a ve vodní lázni zahříváme tak dlouho, dokud se vosk nerozpustí. Pak nalijeme do vhodných kelímků. Necháme stát, dokud mast neztuhne, až pak uzavřeme, popíšeme a uchováváme v chladu. Mažeme pod nos, na čelo a na lícní kosti pod oči. Malým dětem nanášíme mast na hrudník a záda.
Doufám, že se vám ukázkové recepty líbily a věřím, že rýma i nachlazení od vás brzy zmizí hodně daleko 🙂