Do nosu mi vlezla rýma

Libuje si: to je prima!

Co tam dělá?

Co by? Křepčí.

Potom na mě volá:

Hepčí!

(zdroj: promaminky.cz)

Básnička roztomilá, jen co je pravda, skutečnost ale tak úsměvná není. Co udělat, aby rýma křepčit přestala? Mám pro vás dva recepty, které jsou uvedené v mém eBooku Bylinková inspirace do lékárničky, kuchyně i ložnice. Berte je jako rychlou pomoc hned při prvních projevech rýmy, která v podzimním počasí začíná vystrkovat drápy, a  malou ukázku toho, co všechno  na vás v mé lékárničce čeká a v čem vás eBook ještě může podpořit 🙂

 A teď už k receptům. 

Čaj proti nachlazení

Ověřená kombinace, která nezklame. Bezový květ podporuje vypocení se, šípky jsou zdrojem vitaminu C, tymián uvolňuje dýchací cesty, divizna zklidňuje a zmírňuje kašel a heřmánek uvolňuje křeče a působí i antisepticky. Nachlazení i rýma to brzy vzdají.

Na 150 g čajové směsi potřebujeme:

  • 50 g sušeného tymiánu
  • 50 g sušených květů bezu
  • 30 g sušených šípků
  • 20 g sušených květů divizny
rýma

Bylinky rozdrobíme, smícháme, šípky můžeme i nadrtit. Uchováváme v papírovém sáčku v suchém prostředí, nebo v uzavíratelné dóze. Na 1 hrnek čaje (250 ml) počítáme 1 polévkovou lžíci směsi. Tu nasypeme buď do prázdného čajového sáčku, nebo do čajítka, zalijeme vroucí vodou a necháme 10 minut louhovat. Pijeme tak teplé, jak sneseme. Nesladíme. Cukr by nám nic pozitivního nedodal a med raději vezměte na lžíci a spolkněte jen tak – v horké tekutině by ztratil mnoho ze svých cenných látek.

Rýmovníková mast

Rýmovník (také se mu říká mexické oregano) je rostlinka, která by vám doma neměla chybět. Je nenáročná, snadno se pěstuje, přesazuje i množí. Jako první pomoc pomůže už když si jen její lístek (zlomený a lehce promnutý) zlehka zasunete do nosní dírky. Malým dětem můžete postavit květináč s rýmovníkem vedle postýlky a přelomený lístek položit přímo na polštář vedle hlavy. Můžeme z něj také vyrobit tuto mast, která – když ji namažeme pod nos – nám nejen uvolní dýchací cesty a napomůže rychlejšímu zotavení, ale zároveň nás ochrání před nepříjemně odřeným nosem.

Potřebujeme:

  • Tolik čerstvých lístků rýmovníku, aby byly v nádobě všechny pokryty olejem
  • 250 g mandlového oleje
  • 25 g včelího vosku
rýma

Lístky nakrájíme na kousky, vmícháme do oleje a ve vodní lázni zahříváme. Hlídáme teplotu (raději nižší než vyšší) – chceme přece vyrobit mast a ne fritovaný rýmovník. Necháme je v teplé olejové lázni 3 hodiny, potom odstavíme z plotýnky, aby směs zvolna zchladla, a přes noc uložíme do lednice. Druhý den postup zopakujeme. Vlažnou tekutou směs přecedíme, přidáme včelí vosk a ve vodní lázni zahříváme tak dlouho, dokud se vosk nerozpustí.  Pak nalijeme do vhodných kelímků. Necháme stát, dokud mast neztuhne, až pak uzavřeme, popíšeme a uchováváme v chladu. Mažeme pod nos, na čelo a na lícní kosti pod oči. Malým dětem nanášíme mast na hrudník a záda.

Doufám, že se vám ukázkové recepty líbily a věřím, že rýma i nachlazení od vás brzy zmizí hodně daleko 🙂

Soustřeďuji se na léčivé byliny a vracím se také ke kořenářskému a léčitelskému vědění našich babiček a prababiček. Jako fytopedagožka radím těm, kdo mají zdravotní či kosmetické problémy, které chtějí řešit přírodní cestou, bez chemie a drahých přípravků. Dám vám návod, jak získat pomoc v prastarém a čarovném světě bylin a jak využívat jejich blahodárných účinků pro zdraví a krásu. Více o mně se dočtete zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.