Den Země

Dnes, 22. dubna 2020, slaví svůj svátek nejen všechny Alexandry, ale svůj velký den má také ta, bez které bychom tu nebyli nikdo – naše planeta. Ano, dnes je Mezinárodní den Země. Zatímco k svátku a narozeninám oslavencům popřejeme, podarujeme je nějakým tím milým dárkem, případně je někam pozveme a všichni jsou spokojení, s naší planetou to tak snadné není. Zejména poslední roky se k ní chováme jako nevděčné děti, které si myslí, že jim milující maminka odpustí cokoliv, co jí naloží na záda. 

Tak to ovšem nefunguje. Naším rozvojem, průmyslem a možnostmi cestování sice děláme něco pro sebe, na naši Zemi však zapomínáme. Stačí se rozhlédnout právě teď – v tuto dobu, kdy světová pandemie viru doslova vypnula mnohá průmyslová odvětví a pomyslně (někde i fakticky) nás zavřela doma. Najednou jsou řeky čistší, vzduch voňavější, dokonce se objevuje i více hmyzu. 

Nabízí se několik otázek: Nešlo to dřív a bez viru? To musí opravdu přijít podobná katastrofa, aby si příroda trochu vydechla? Jsme opravdu tak bezohlední? Odpověď zní – bohužel ano. Není v mé moci změnit svět, ale mohu vás seznámit alespoň s tím, co můžeme udělat my jako jednotlivci při sběru bylinek – a celkově při výletu do přírody.

Zásady a ohleduplnost při sběru bylin

 • V prvé řadě bychom měli myslet na to, že zde nejsme sami. Nikdy tedy neotrháme celý porost rostlin, na které jsme se vypravili. Nejen že po nás přijdou i další lidé, ale neohleduplným sběrem sebereme hmyzu a dalším živočichům obživu a úkryt. To může být devastující. Necháme tedy 2/3 rostlin stát na jejich místě, aby se mohly dále rozmnožovat a jejich porost zůstal zachován.
 • Rostliny nikdy bezohledně neškubeme. Na každý sběr se vybavíme nožem a ostrými nůžkami. Pouhým utrhnutím totiž můžeme poškodit jemné kořínky a cibulky, což znamená, že zbytek rostliny může uhynout. Navíc pokud je poškození opravdu velké (například rostlinu vyškubneme komplet i s celou cibulkou), už tam bylina příští rok nevyroste. Připravíte nejen sebe o místo sběru, ale opět zasáhnete do ekosystému. Možná si říkáte, co za zásah je jedna rostlina? Jedna neznamená nic, to je pravda. Ale víte, kolik lidí si toto řekne také? Pak už to není o jedné, ale o stovkách a tisících.
 • Snad nemusím zdůrazňovat, že po sobě nezanecháváme v přírodě prázdné PET lahve, krabičky od cigaret, plechovky od piva a další odpadky. Je to vizuálně velmi odpudivé, například poházené noviny a časopisy se sice za pár měsíců rozloží, ale po tu dobu les či louku opravdu hyzdí. Navíc není tiskařská čerň nic zdravého. Ale především rozložení například plechovky od piva může trvat až 200 let. To je dost strašné. Průměrnou dobu rozkladu toho nejčastějšího, co nám v přírodě odpadá od ruky uvedu níže.
 • Pokud nás zaujala gemmoterapie – tedy využití přípravků z pupenů stromů – a chceme si nějaký takový preparát připravit doma, opět platí, že neobereme ze stromu či keře veškeré pupeny.  Nejsou pupeny – nejsou listy a květy – nejsou plody. 
 • Nesbíráme, co neznáme. Chráníme tím sebe i přírodu.

Jak dlouho se co rozkládá?

Skleněná láhev se nerozloží.
 • Papírové kapesníky – 2-4 týdny
 • Slupka od banánu – 2-5 týdnů
 • Noviny, časopisy – 6 týdnů
 • Cigaretové nedopalky – 1-5 let
 • Žvýkačka – až 5 let
 • Kelímek od kávy – 50 let
 • Staré boty – 50-80 let
 • Plechovka od nápoje – 80-200 let
 • Obal od čokolády, sušenek – 200 let
 • PET láhev – cca 450 let
 • Skleněná láhev – nikdy

Tohle jsou děsivá fakta, když si uvědomíme, jak dlouho se již lidstvo k přírodě takto chová. Když připočteme neustále sílící průmysl, vypadá to s planetou Zemí opravdu černě. Pomáhejme jí tedy tam, kde to jde – chovejme se ohleduplně a při výletu do přírody s sebou vezměme pytel na odpadky. Je smutnou realitou, že domů ho poneseme plný. Přeji vám krásný Den Země.

Soustřeďuji se na léčivé byliny a jako fytopedagožka se vracím také ke kořenářskému a léčitelskému vědění našich babiček a prababiček.Více o mně si přečtětě zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.