Bylinka týdne – heřmánek pravý

Heřmánek pravý

(Matricaria chamomilla)

Máte rádi Krtečka? Toho našeho, od Millera 🙂 Pokud ano, zřejmě si pamatujete díl, kde Myška stonala a Krtek se vydal hledat pro ni medicínu. Vzpomenete si také, jakou že medicínu mu Sova poradila? Jako dětem nám její název – Matricaria chamomilla – zněl tajemně a až neuvěřitelně. Není to ale nic jiného než heřmánek. V dnešním článku se podíváme, čím je heřmánek tak výjimečný, že se dostal do pohádek i písniček 🙂

Kdo je heřmánek pravý?

heřmánek

Jednoletá rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Dorůstá zhruba 30 cm a známe ho i pod jmény kamilka, králíčky, marunka, harmaníček, rumánek či ormánek. 

Nalezneme ho na krajích cest, na náspech, rumištích, i okolo polí a zahrad. Jeho semena přežívají v půdě dokonce až 100 let. S jeho vůlí k životu a schopností růst i tam, kde je nejvíce utlačovaný, by se dal bez mrknutí oka zařadit do sorty „plevel“- to ale heřmánek v žádném případě není.

Jak ho pěstovat?

Heřmánek není třeba pěstovat, roste ho opravdu dostatek. Pokud ho však ve svém okolí nemáte, nebo roste na místech nevhodných ke sběru (kraje postřikovaných polí, místa se zvýšeným výskytem pejskařů, okraje silnic), není problém ho vypěstovat. Semena heřmánku zakoupíte například zde. Pak už jen stačí semena vysadit do půdy bohaté na živiny, na místo s dostatkem slunce.

Proč ho mít doma?

heřmánek

Kromě toho, že má  léčivé účinky, o nichž podrobněji píšu níž, je heřmánek na zahradě milou okrasnou kytičkou, která při sebemenším doteku šíří příjemnou uklidňující vůni. Pro přírodní blondýnky má heřmánek ještě jeden benefit: dá se použít jako přírodní prostředek pro dodání zlatavého lesku a zdravého vzhledu vlasů. Jak na to? Hrst usušených květů podrtíme na prášek, smísíme se stejným množstvím kaolinového prášku a přidáme tolik vlažné vody, aby vznikla řídká kaše. Tu vmasírujeme do vlasů a necháme půl hodiny působit. Pak vymyjeme.

I oplachy z heřmánku jsou pro světlé vlasy přínosem. Připravíme je snadno: Hrst čerstvých či usušených květů zalijeme 500 ml vroucí vody, necháme zchladnout a použijeme jako oplach po posledním mytí. Nevymýváme a vlasy necháme uschnout. 

Jak se heřmánek zpracovává?

Ostříhané květy heřmánku sušíme na stinném místě rozložené na tenké látce. Pak uchováváme v uzavíratelných nádobách. Pravý heřmánkový olej se získává destilací, to doma nezvládneme, můžeme si však vyrobit heřmánkový olejový výluh: Uzavíratelnou nádobu naplníme do poloviny čerstvými či sušenými heřmánkovými květy a zalijeme olivovým olejem tak, aby byly všechny části pokryté. Uzavřeme a necháme tři týdny louhovat. Takto získaným olejem masírujeme bolestivé klouby, případně ho použijeme jako masážní olej při kašli – v tom případě ho natíráme na hrudník a záda.

heřmánek

Heřmánek pro zdraví

Heřmánek obsahuje éterické oleje, chamazulen, bisabolol, flavonoidy, oxykumarin, hořčiny, slizovité látky a hořčík. Zabraňuje zánětům, napomáhá hojení ran, mírní křeče a bolesti, působí antisepticky, zklidňuje, posiluje žaludek a ženské orgány.

Čaj z heřmánku je vedle toho fenyklového první, který podáváme miminkům – a pokud je trápí nějaký kožní neduh, potničky, opruzeniny a vyrážky, můžeme heřmánkový čaj použít i ke koupeli. Pokud ale miminku trpí spíše na suchou kůži, heřmánku se vyhněte.

Heřmánkový čaj také mírní úzkosti a neklid – více se o této jeho vlastnosti dočtete zde – i o přípravě čaje.

Pokud vás bolí oči, zkuste ledové heřmánkové kostky: hrst usušených květů zalijte 500 ml vroucí vody, nechte zchladnout, přeceďte a nalijte do tvořítka na led. Takto vzniklými kostkami si v případě potřeby několik minut přejíždějte přes zavřené oči a jejich okolí. Podráždění záhy ustoupí.

Pokud jste alergičtí na řebříček, pelyněk, arniku a další rostliny z čeledi hvězdnicovitých, raději se heřmánku vyhněte.

Heřmánek magický

Staří sedláci schovávali do prvního snopu obilí a panáka sena vždy po jedné snítce heřmánku a jedné snítce třezalky. To mělo udržet škůdce v uctivé vzdálenosti. 

Podle pověsti jsou rostliny heřmánku zakletí vojáci.

Ve starém Egyptě byl heřmánek zasvěcen Slunci a chován ve velké úctě.

 Podle germánských ság náleží heřmánek k Baldrovi – bohu krásy a moudrosti.

heřmánek

Tradovalo se, že pokud roztrhnete květ heřmánku a je vevnitř dutý, je rostlina léčivější, než pokud by byl květ uvnitř plný. Ukázalo se, že tato pověst je oprávněná – podle dutých květů poznáte bezpečně heřmánek pravý od jemu podobnému rmenu či heřmánkovci – oba mají květní lůžko plné.

Doufám, že se vám článek líbil a přeji vám krásný začátek týdne 🙂

Soustřeďuji se na léčivé byliny a vracím se také ke kořenářskému a léčitelskému vědění našich babiček a prababiček. Jako fytopedagožka radím těm, kdo mají zdravotní či kosmetické problémy, které chtějí řešit přírodní cestou, bez chemie a drahých přípravků. Dám vám návod, jak získat pomoc v prastarém a čarovném světě bylin a jak využívat jejich blahodárných účinků pro zdraví a krásu. Více o mně se dočtete zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.